Jaki kolor wybrać do łazienki?

Łazienka to specyficzne miejsce, którego nie zmieniamy tak często jak salonu czy naszej sypialni. Dlatego odpowiedni dobór koloru czy też dodatków determinuje wygląd tego pomieszczenia nawet na wiele lat. Niezwykle istotne jest wobec tego wybranie takiej kolorystyki, która sprawi, że nasza łazienka prezentować się będzie schludnie i przyjemnie. Zatem jaki kolor wybrać do łazienki?

Kolory i ich znaczenie

Już od wielu lat dzięki licznym badaniom naukowym wiemy, iż kolory mają swe znaczenie. Poszczególne barwy mogą oddziaływać na nas w odpowiedni sposób, a także zmieniać estetykę pomieszczenia. Dobór nieodpowiedniego odcienia do małej lub większej przestrzeni może sprawiać, że optycznie łazienka prezentować się będzie jako mniejsza niż w rzeczywistości. Ponadto konkretna kolorystyka wpływać będzie na nasze pobudzenie, nastrój; nie bez znaczenia jest również dobór poszczególnych elementów wyposażenia.

Biel

Nie da się ukryć, że kolor biały jest obecnie najczęściej stosowanym w łazienkach. Jest on także wyznacznikiem stylu skandynawskiego, który cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Jest to barwa uniwersalna, która kojarzy nam się z czystością oraz higieną. W przypadku takiej kolorystyki mamy z nią najwięcej do czynienia pod względem elementów wyposażenia. To białe wanny, kabiny prysznicowe, toalety czy cała ceramika przeważają na rynku. Można do nich dobrać jaśniejsze kolory ścian, dzięki czemu łazienka zostanie rozświetlona i nawet w przypadku małej przestrzeni zostanie ona optycznie powiększona. Oprócz powiększania i poszerzania pomieszczenia biel może podkreślać inne kolory. Jest to kolor ponadczasowy, dlatego przyda nam się na lata, a w przypadku wszelkich zmian o wiele łatwiej jest go łączyć np. z dodatkami ściennymi.

Czerń

Tej barwy nie powinniśmy wykorzystywać jako nadrzędnej w łazience. Czarny kolor działa zupełnie odwrotnie niż biały. Jego nadmiar optycznie pomniejsza łazienkę, a także wprowadza bardziej ponury nastrój. Dlatego dobrze jest go stosować jako dodatek. Aczkolwiek z drugiej strony dobrze jest pomyśleć o jaśniejszych odcieniach czerni, zwłaszcza graficie lub szarym. Jeśli zostaną one połączone z innymi barwami, takimi jak czerwień czy zieleń, dadzą nam niezwykle nowoczesną i miłą dla oka łazienkę.

Niebieski

Sporym powodzeniem cieszą się odcienie koloru niebieskiego w łazience. Barwa ta działa na nas uspokajająco i łagodząco, aczkolwiek radzimy stosować jaśniejsze odcienie, gdyż zbyt ciemne mogą wywoływać w nas odczucie chłodu oraz działać przygnębiająco. Kolor ten w podstawowej formie najlepiej sprawdza się w klasycznych łazienkach. Możemy go unowocześnić – a przy okazji samo wnętrze – poprzez łączenie z czerwienią lub pomarańczem.

Czerwień

Coraz chętniej czerwień znajduje miejsce w naszych łazienkach. Jest to barwa, która działa na nas pobudzająco oraz motywująco. Jednak i tutaj trzeba uważać z jej intensywnością, albowiem za dużo czerwieni może nas drażnić oraz męczyć. Wiele osób woli ją stosować jako dodatek i element dekoracji.

Zieleń

Zieleń ma podobną rolę w łazience jak kolor niebieski. Może ona odświeżać pomieszczenie, uspokajać, działać na nas relaksująco. Ponieważ związana jest z barwami natury, nie wychodzi z mody. Możemy zieleń zestawiać z naturalnymi dodatkami w kolorze piaskowym czy też z drewnem.

Żółć

Żółty również cieszy się dużym powodzeniem w łazienkach, może bowiem także optycznie powiększać pomieszczenie oraz wpływać na nas pozytywnie. Ma udowodnione działanie aktywizujące, redukujące zmęczenie, kojące. Pasować będzie zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych łazienek. Jest to także barwa uniwersalna, która sprawdzi się zarówno w przypadku głównego koloru, jak i tła, dodatków. Na podobnej zasadzie możemy wykorzystywać pomarańcz.

Brąz

Ostatnim z kolorów, które często pojawiają się w wielu aranżacjach, jest brąz. Jest to barwa o neutralnym działaniu, którą możemy łączyć zarówno z bielą, beżem, jak i naturalnym drewnem. Kolor brązowy ma udowodnione działanie w zakresie kojenia naszych nerwów, odprężenia, a także nadaje on ciepła.

Może Ci się także spodobać...