Jak zadbać o czystość w łazience?

Łazienka jest miejscem, w którym konieczne jest utrzymywanie odpowiedniej higieny i czystości. Z racji zmian temperatury i panującej tam wilgoci niezwykle łatwo o rozwój pleśni i grzybów. Ponadto mała przestrzeń sprawia, że każdy zbędny element, jak choćby rzucone na podłogę ubrania, sprawia wrażenie chaosu i jest o wiele bardziej zauważalny. Oto kilka sposobów na to, aby zadbać o czystość w łazience.

Mały kosz

Zaczynamy od czegoś banalnego, aczkolwiek nie każdy stosuje tę metodę w swojej łazience. Mały kosz na śmieci jest najlepszym rozwiązaniem służącym utrzymywaniu czystości w pomieszczeniu. Każdego dnia zdarza nam się korzystać ze środków kosmetycznych i higienicznych. Również przy robieniu prania z kieszeni spodni zdarza się nam wyciągać paragony, chusteczki lub inne papiery, które także powinny od razu wylądować w koszu. Bez niego są one zazwyczaj pozostawiane przy umywalce, co źle świadczy o naszym podejściu do porządku. Ponadto zmuszeni jesteśmy za każdym razem zabierać je ze sobą do kuchni lub innego miejsca, w którym znajduje się główny śmietnik. Aby uniknąć takich niepotrzebnych sytuacji, dobrze jest po prostu posiadać w łazience mały kosz. W ofercie wielu sklepów i producentów znajdziemy zarówno większe modele, jak i mniejsze, które świetnie można ukryć we wnętrzu pomieszczenia. Popularne są zarówno metalowe wersje z pokrywą, jak i proste plastikowe. Jest to niewielki wydatek, a mocno pomaga w utrzymywaniu czystości w łazience.

Kosz na pranie

Drugim koszem, który powinniśmy posiadać w łazience, jest ten przeznaczony na pranie. Brudne ubrania sprawiać mogą podwójny kłopot. Z jednej strony są wrzucane do pralki, upychane gdzieś w łazience, a z drugiej strony mogą do czasu prania przebywać w pokoju, sypialni. W obu przypadkach jest to niezbyt dobre posunięcie. Przede wszystkim w każdym przypadku będą wprowadzać chaos oraz nieporządek. Sprawdzonym pomysłem jest wobec tego zwykły kosz na pranie. Taki produkt można bez trudu zmieścić w łazience, a dzięki sporym wymiarom jest on w stanie pomieścić całkiem sporo brudnych ubrań. Popularne są przede wszystkim wersje plastikowe oraz wiklinowe. Szczególnie te drugie będą się ciekawie prezentować we wnętrzu łazienki.

Pochłaniacze wilgoci

Problem wilgoci w domu może dotyczyć każdego z nas. Związany z nią przykry zapach, zacieki czy plamiste wykwity na ścianach to problemy, z którymi przy wadliwej wentylacji może borykać się zarówno właściciel mieszkania, jak i domu. Zmiany temperatury oraz para wodna sprawiają, że w łazienkach powstają wręcz idealne warunki do tworzenia się pleśni i grzybów. Takie problemy są nie tylko nieestetyczne, lecz też stwarzają niezdrowe warunki, zwłaszcza dla osób o obniżonej odporności. Dlatego też warto stosować pochłaniacze wilgoci. Dostępne są one w wersji chemicznej oraz elektrycznej. Działają bezwonnie i bezszelestnie, a przy tym nie stanowią dużego wydatku, choć zaawansowane modele elektryczne mogą się wiązać z głośniejszą pracą bądź wydatkiem powyżej tysiąca złotych. W odpowiednich warunkach dobrej jakości pochłaniacze są w stanie zebrać nawet do 3 litrów wody na dobę!

Zmiana wentylacji

Jeśli chcemy uniknąć problemu z pleśnią i grzybami lub chociaż odpowiednio go zredukować, to być może konieczna będzie zmiana dotychczasowej wentylacji. Czasem bywa, że jest ona tworzona pod nieodpowiednim kątem lub wymaga przeczyszczenia. Jest to o tyle istotna sprawa, iż wentylacja wpływa także na bezpieczeństwo w przypadku, kiedy korzystamy z gazowego piecyka.

Walka z pleśnią

W przypadku, kiedy już borykamy się z problemem pleśni i grzybów, to jedynym rozwiązaniem będą silne środki chemiczne. Metodami mechanicznymi czy domowymi sposobami możemy jedynie zredukować ilość występujących plam. Istnieją sprawdzone środki, które poradzą sobie z większością grzybów, aczkolwiek większość z nich sprawdza się w przypadku płytek łazienkowych. Przy zagrzybionych ścianach konieczne będzie zdzieranie tynku oraz dezynfekcja. Nie możemy także zapominać o regularnym czyszczeniu wanny, kabiny prysznicowej, sedesu oraz umywalki.

Kosze na śmieci

polecane
niedostępny
  • Producent: -
polecane
niedostępny
  • Producent: -
polecane
niedostępny
  • Producent: 4HOME 
polecane
niedostępny
  • Producent: Meliconi s.p.a. 

Może Ci się także spodobać...