Jak urządzić małą łazienkę?

W wielu przypadkach w naszych domach czy mieszkaniach mamy do czynienia z małymi łazienkami. Oszczędność przestrzeni oraz rozbudowa innych pomieszczeń kosztem łazienki sprawia, że staje się ona dosyć wąskim i małym miejscem. Nie oznacza to jednak, że nie możemy stworzyć jej wedle własnego pomysłu. Pytaniem jednak pozostaje to, jak urządzić małą łazienkę.

Co trzeba wybrać?

W małej łazience najbardziej istotną decyzją jest wybór pomiędzy wanną i kabiną prysznicową. Każda z tych opcji determinuje nie tylko wygląd pomieszczenia, lecz też dalszą aranżację pomieszczenia. Zarówno wanna, jak i prysznic mają swe wady i zalety. Trzeba dokładnie je przeanalizować, a także same możliwości ich umieszczenia wewnątrz łazienki.

Wybieramy wannę

Gdy stawiamy na wannę, to musimy sobie zdać sprawę, że w małej łazience nie mamy za bardzo co liczyć na niezwykle komfortowe warunki do kąpieli. Trudno będzie znaleźć dużą i szeroką wannę, która nie tylko zmieści się w pomieszczeniu, lecz też nie zabierze nam całej przestrzeni w nim. Raczej przyjdzie nam się zdecydować się na modele, które są krótsze, ale głębsze. Dzięki temu możemy zarówno zaoszczędzić na przestrzeni, jak również nie tracić aż tak bardzo na komforcie. Przy dużej głębokości wanny większa część naszego ciała zostanie zanurzona w gorącej wodzie. Istnieją też małe modele, w których mycie odbywa się w pozycji siedzącej. Odradzamy jednak takie rozwiązanie, albowiem lepszy będzie już wtedy prysznic. Warto przy okazji wyboru wanny pomyśleć o jej zabudowie. Umiejętnie wykonana sprawi, że możemy stworzyć kilka mniejszych schowków na kosmetyki, ubrania czy środki czystości – zaoszczędzimy dzięki temu więcej miejsca.

Wybieramy prysznic

Z kabiną prysznicową mamy oczywiście mniejszy problem, choć czasem i tutaj nie jest łatwo wybrać odpowiedni model. W małej łazience prysznic umieszczony powinien być w rogu pomieszczenia lub między dwoma ścianami. Sporą popularnością cieszył się kiedyś prysznic z kratką odpływową w podłodze. Zajmował on mniej miejsca, był przy tym także wygodny. Niestety większości z nas kojarzy się on z czymś przestarzałym – tanie zagraniczne hotele wciąż je mają. Za brodzikiem przemawia jednak fakt, że nie ogranicza on tak naszej swobody ruchów podczas kąpieli jak przy korzystaniu z tej samej wielkości zamykanej kabiny. Dzięki niemu możemy też inaczej zainstalować sedes oraz umywalkę. Ponadto odległości sedesu i umywalki od brodzika mogą być mniejsze niż od kabiny.

Kabina prysznicowa oczywiście jest droższym w takim wypadku rozwiązaniem, a przy tym wymaga od nas więcej miejsca niż brodzik bez kabiny. Polecamy w takim wypadku zamiast wersji kwadratowej wybrać kabinę pięciokątną albo półokrągłą. Dzięki temu zaoszczędzimy trochę miejsca. Ważne jest jednak sprawdzenie, jak będzie się ona sprawdzała w pomieszczeniu, a także – na ile przestrzeni możemy liczyć w środku. W przypadku kabiny dobrze jest wybrać taką, która będzie miała przezroczyste, szklane ścianki. Będziemy mieć wtedy z niej lepszy widok na łazienkę, a sama kabina nie zmniejszy optycznie łazienki.

Sedes stojący czy podwieszany?

Równie istotny jest dobór sedesu do naszej łazienki, o ile jest ona łączona razem z toaletą. Zazwyczaj wybór determinowany jest tym, czy zdecydowaliśmy się na kabinę lub wannę. Wiszące miski ustępowe są specjalnie mocowane na stelażach ukrytych w ścianie. Takie rozwiązanie sprawia, że klasyczne instalacje i zbiornik na wodę są wtedy niewidoczne. Bywają one o wiele bardziej wygodne, a przy tym także możemy łatwiej utrzymać w czystości podłogę. Ponadto, jeśli nie zabudujemy całości instalacji do sufitu, to w prosty sposób otrzymamy małą półkę, która będzie nam niezwykle przydatna w małej łazience. Standardowy kompakt stojący również może być dobrym pomysłem, tym bardziej, że coraz częściej spotkać możemy modele specjalnie projektowane do małych pomieszczeń. Dzięki temu, że posiadają odpływ pionowy, mogą być bardziej przysunięte do ściany.

Płytki do małej łazienki

W większości łazienek od dawna wykorzystywane są płytki, które dbają o higienę i estetykę pomieszczenia. Podczas ich doboru trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim odpuśćmy sobie ciemne kolory, albowiem optycznie zmniejszają one wnętrze. Lepszym pomysłem będą jasne, błyszczące płytki, które spotęgują wrażenie czystości. W przypadku mniejszej powierzchni podłogi nie stosujmy płytek o dużych gabarytach. Możemy do nich jednocześnie wykorzystać listwy, mozaiki, dzięki którym ożywimy pomieszczenie. Nasze płytki nie muszą być koniecznie układane na całej powierzchni ścian. Bardzo dobrze prezentują się w połączeniu z tynkiem. Jeśli stawiamy na płytki podłogowe, to pamiętajmy o matach antypoślizgowych lub dywanikach łazienkowych, które zadbają o nasz komfort oraz bezpieczeństwo po kąpieli.

Umywalka

Oczywiście umywalka pełni niezwykle ważną rolę w łazience. Zależeć nam może na jak największych jej rozmiarach, dlatego warto wybrać po wszelkich wyliczeniach z wanną/prysznicem i sedesem najbardziej odpowiednią do swej łazienki. Dlaczego lepiej wybrać większy model? Za każdym razem przy wąskiej umywalce woda może nam kapać na ubranie czy podłogę, co będzie źle wpływać na czystość łazienki. Ponadto mała umywalka to ograniczenia przy napełnianiu wodą miski, konewki, butelki na wodę do kwiatów. Eksperci często radzą, aby zamontować umywalkę w rogu łazienki, dzięki czemu zajmie ona znacznie mniej miejsca. Wykorzystajmy przy tym przestrzeń i umieśćmy pod umywalką stojącą lub podwieszaną szafkę, w której zmieścić możemy kilka niezbędnych rzeczy.

Ogrzewanie

W małej łazience, jeśli jest możliwość wykorzystania ogrzewania, wybierzmy małe, lecz wydajne grzejniki. W porównaniu do dawnych kaloryferów zajmą one o wiele mniej miejsca i będą się o wiele lepiej prezentowały. Dobrze jest także rozważyć ogrzewanie podłogowe.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Oczywiście jest jeszcze kilka rzeczy, o których warto pamiętać. Przede wszystkim drzwi w naszej łazience muszą otwierać się na zewnątrz. Ponadto pomyślmy o odpowiedniej wentylacji, dzięki której możemy liczyć na skuteczne usuwanie wilgoci. Wykorzystane przez nas lustra, przezroczyste i półprzezroczyste materiały mogą powiększyć optycznie małą łazienkę.

Umywalki

polecane
niedostępny
 • Producent: Duravit 
 • Szerokość: 50 cm
 • Kształt: -
polecane
niedostępny
 • Producent: Duravit 
 • Szerokość: 50 cm
 • Kształt: prostokątna 
polecane
niedostępny
 • Producent: Duravit 
 • Szerokość: 50 cm
 • Kształt: prostokątna 
polecane
niedostępny
 • Producent: Duravit 
 • Szerokość: 40 cm
 • Kształt: prostokątna 

Może Ci się także spodobać...