Jacuzzi – co warto wiedzieć przed zakupem?

Jeszcze kilka lat temu większości osobom typowe jacuzzi kojarzyć się mogło z ośrodkami spa lub też droższymi hotelami. Tymczasem dziś wanna z hydromasażem pojawia się coraz częściej także w normalnych domach i mieszkaniach. Producenci oferują coraz więcej modeli, w tym także dostosowanych do mniejszych łazienek.

Dlaczego jacuzzi?

Dla wielu z nas nie ma nic bardziej przyjemnego niż wylądowanie po ciężkim dniu pracy w wannie z ciepłą wodą. Można wtedy się zrelaksować i odprężyć, a także zapomnieć o wszystkim innym. Jeśli znamy to uczucie, to warto sobie uświadomić, że w jacuzzi doznania te są spotęgowane! Nawet najbardziej przyjemna kąpiel w klasycznej wannie nie da nam tego, co oferują wanny z hydromasażem. Im większe jacuzzi, tym lepiej dla nas, albowiem może ono stanowić także miejsce romantycznych wieczorów z drugą połówką. Zazwyczaj o wannie z hydromasażem myślimy tylko w kategoriach komfortu i relaksu. Tymczasem gwarantowany przez nie masaż wodny może być także znakomitym sposobem na różnego typu dolegliwości bólowe.

Pomaga on w leczeniu urazów i boleści stawów, mięśni, kręgosłupa, świetnie sprawdza się w przypadku rehabilitacji po wypadku lub operacji. Hydromasaż to także świetny sposób na regenerację organizmu po dużym wysiłku. Zabiegi na ciało z z wykorzystaniem takiego systemu dobrze wpływają na reumatyzm, bóle, sztywnienie, nadciśnienie i niedociśnienie, choroby układu oddechowego, artretyzm, zapalenie stawów, bolesne menstruacje, cellulit, bezsenność. To także świetna forma rehabilitacji i uspokojenia dla dzieci dotkniętych porażeniem mózgowym. Wanna z hydromasażem to jeden z najlepszych sposobów na wyciszenie, ukojenie zmysłów, pozbycie się stresu czy też oczyszczanie organizmu z toksyn, jakie znajdują się w porach skórnych. Warto jednak pamiętać, iż nie jest on wskazany dla osób cierpiących na schorzenia skóry, mających nadciśnienie i otwarte rany.

Jacuzzi we wnętrzu domu

Jacuzzi często staje się jednym z najpopularniejszych elementów wyposażenia w nowoczesnych łazienkach. W średniej wielkości łazience otrzymamy okazję do zainstalowania wanny przeznaczonej dla dwóch osób, w mniejszej co najwyżej będzie to prosty model dla jednej osoby – idealny dla singli. Obecnie ceny za małe jacuzzi nie są już tak wysokie jak kiedyś, dlatego bez trudu za kilka tysięcy złotych znajdziemy mniejszy lub nawet średniej wielkości model. W domowej łazience lub w mieszkaniu takie jacuzzi sprawdzi się idealnie, o ile pozwolą nam na to warunki powierzchniowe. Typowy model może zabierać sporo miejsca, jednak w rzeczywistości wersje narożne czy też klasyczne wolnostojące nie będą zbytnio różnić się od standardowych wanien. Jeśli zależy nam na większej przestrzeni z hydromasażem w mniejszej łazience, to zakup takiej wanny okupiony może być rezygnacją z dodatkowej kabiny prysznicowe czy też mebli łazienkowych.

Jaki model wybrać?

Oczywiście zmiany technologiczne sprawiły, że dziś możemy zetknąć się ze znacznie większym wyborem wanien z hydromasażem. Różnice między nimi dotyczą nie tylko kształtu czy samej budowy, lecz także sposobu hydromasażu. Wyróżnić da się trzy nadrzędne kategorie masażu: wodny, wodno-powietrzny oraz powietrzny. Konkretna wanna może być zaopatrzona w jeden lub dwa z nich. Masaż wodny należny do najprostszych i najtańszych rozwiązań. Polega on na umieszczeniu w konstrukcji wanny kilku dysz, które wpompowują wodę pod zwiększonym ciśnieniem. To takie strumienie wody są odczuwane przez nasze ciało. Bardziej zaawansowane są modele oferujące masaż wodno-powietrzny. Polega on na tym, iż oprócz podstawowego systemu masażu wodnego urządzenie wykorzystuje także sprężone powietrze, które generować będzie charakterystyczne bąbelki. Ich zadaniem jest nie tylko dodanie klimatu i miłego uczucia dla ciała, lecz też wprowadzenie większej ilości tlenu, powietrza oddziałującego na skórę. Istnieją także modele wyłącznie z masażem powietrznym, który polega na udziale tylko powietrza. Ciekawym przy tym rozwiązaniem są systemy wodne i powietrzne, które współpracują ze sobą. W zbiorniku mieszane jest ze sobą powietrze z wodą, które następnie razem pompowane są do wnętrza jacuzzi. Takie rozwiązanie oferuje delikatny masaż rozluźniający i wyciszający.

Oczywiście na rynku istnieją całkiem spore zależności i różnice cenowe. Możemy wybrać zarówno jacuzzi, które kosztować będzie 3-4 tysiące złotych, jak i modele za kilkanaście tysięcy. Cena uzależniona jest zazwyczaj od wielkości oraz wykorzystywanego systemu masażu. Ponadto istotna jest sama ilość dysz, które są zainstalowane w konstrukcji wanny. Zetkniemy się z takimi modelami, które mają 4, 6, 8, 10, a nawet 20 dysz. Część wanien z hydromasażem wyposażona jest w komputer sterujący, dzięki któremu możemy automatycznie uruchamiać konkretne programy masażu lub dostosować je do własnych preferencji. Dzięki temu otrzymujemy możliwość zmian ciśnienia i temperatury wody, mocy oraz rodzaju strumienia. Nowoczesne modele często wyposażone są w specjalne podświetlenie ledowe, radio, zaawansowane systemy komputerowe.

Koszty eksploatacyjne

Decydując się na jacuzzi w domu, musimy sobie zdawać sprawę, że nasze rachunki zdecydowanie podskoczą. Typowa wanna z hydromasażem jest zazwyczaj większych gabarytów niż klasyczne modele, co oczywiście wiązać się będzie z większym zużyciem wody. Średnie zużycie na jedną kąpiel w jacuzzi wynosi około 200 litrów, a większe model zużywają dwa razy więcej. Oczywiście liczyć musimy tutaj cenę za pobór wody oraz odprowadzanie ścieków. To jednak nie koniec większych wydatków, gdyż do tego musimy doliczyć koszta ogrzewania wody oraz samej pracy urządzenia. Według wyliczeń całkowity koszt częstego korzystania z wanny z hydromasażem może wynieść 100-200 złotych miesięcznie. Oczywiście od tego można odjąć różnicę w cenie z korzystania z prysznica czy zwykłej wanny, jednak mimo wszystko warto się nastawić, że relaks i chwila przyjemności będzie nas więcej kosztować.

Wanny z hydromasażem

polecane
od 4 499 99
  • Producent: Beliani 
polecane
od 3 779 zł
  • Producent: Beliani 
zobacz również
od 4 599 zł
  • Producent: Kerra 

Może Ci się także spodobać...