Elektroniczna łazienka – co możemy wybrać?

Ostatnio pisaliśmy o tym, jak łazienka i nasza higiena zmieniały się na przestrzeni dziejów. Dziś sięgniemy po czasy współczesne, w których coraz częściej elektroniczna łazienka wypiera swe klasyczne wersje. Jest to w pełni zrozumiałe, albowiem postęp technologiczny napędza zmiany. Oto najciekawsze pod tym względem rozwiązania, jakie możemy znaleźć na rynku.

Bateria termostatyczna

Taka bateria w łazience przyda się w szczególności tym osobom, które denerwują się faktem, iż woda lecąca z kranu nagle zmienia swą temperaturę. Takie modele w niedługim czasie mogą całkowicie wyprzeć z rynku baterie dwu- i jednouchwytowe. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie wody o stałej temperaturze. Warto od razu zaznaczyć, że z zewnątrz taka bateria niewiele różni się od innych. Posiada ona regulator temperatury oraz zawór odcinający dopływ wody. Na pokrętle regulatora znajduje się specjalna podziałka, dzięki której ustawia się żądaną przez siebie temperaturę wody. Można przy tym także ograniczyć strumień. Przyda się ona wszędzie tam, gdzie zależeć będzie nam na bezpieczeństwie i komforcie korzystania z ciepłej wody. W przypadku umywalki czy też wanny taka bateria świetnie sprawdzi się, gdy w domu mamy małe dzieci. Ustawione przez nas ograniczenia zapobiegną poparzeniom oraz rozchlapywaniu wody po podłodze.

Najwięcej modeli baterii termostatycznych tworzonych jest do wanien i pryszniców. Dzięki zastosowaniu takiego produktu możemy być pewni, że z natrysku nie poleci za gorąca lub za zimna woda. Nie ma nic gorszego jak szok termiczny pod prysznicem! Sporym atutem jest to, że modele tych baterii zachowują stałą temperaturę wody mimo zdarzających się od czasu do czasu lub częściej zmian ciśnienia wody. Dodatkową zaletą są oszczędności na zużywanej wodzie – nawet do 40 procent. Nie będziemy musieli czekać aż woda wreszcie osiągnie odpowiednią temperaturę. Na rynku znajdziemy nawet baterie elektroniczne, które mogą być sterowane pilotem. Sporą wadą jest jednak znacznie wyższa cena za konkretne modele w porównaniu z klasycznymi.

Bateria elektroniczna na fotokomórkę

Zarówno w przypadku kabin prysznicowych, jak i umywalek sporym powodzeniem cieszą się elektroniczne baterie na fotokomórkę. Są one coraz częściej wdrażane nie tylko w hotelach, centrach handlowych, lecz też w domowych łazienkach. Są to bardzo proste w obsłudze urządzenia, które dzięki podczerwieni są uruchamiane automatycznie. Zainstalowana w nich wiązka światła wykrywa nas z odległości ustawionej po montażu baterii. Takie modele bezdotykowe zapewniają maksymalny poziom higieny. Cechuje je przy tym eleganckie wykonanie i nowoczesne wzornictwo. Większość modeli posiada wbudowany system oszczędności wody, dzięki czemu woda przestaje płynąć po krótkim upływie czasu lub natychmiast po odsunięciu rąk od baterii. Ogromną zaletą baterii bezdotykowych jest także łatwość ich obsługi, dlatego są one specjalnie dedykowane dzieciom, osobom schorowanym i w podeszłym wieku.

Prysznic przyszłości?

W zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych dzięki akcji jednej z firm na rynku pojawił się zupełnie nowy i innowacyjny prysznic. W porównaniu do klasycznych modeli odznacza się on przede wszystkim mniejszym zużyciem wody. Może on oszczędzać nawet do 70% zużywanej przez nas do tej pory wody. Dodatkowo poprawia jakość kąpieli. Działa on w taki sposób, iż krople wody są rozbijane na drobiny, a woda następnie jest rozpylana na nas. Mamy dzięki temu uczucie, jakbyśmy brali kąpiel we mgle wodnej. Prysznic ponoć jest niezwykle prosty w instalacji i łatwy w obsłudze.

Oświetlenie

Coraz większym powodzeniem w łazienkach cieszy się oświetlenie LED-owe. I to praktycznie w każdej formie. Jedne osoby stawiają na zabudowane lampy sufitowe, klosze, kinkiety, inne z kolei wolą taśmy LED-owe, które można pomysłowo rozmieścić w całej łazience. Nowoczesne pomieszczenie tego typu bywa często sterowane za pomocą pilota. Dzięki temu mamy okazje zmieniać kolor lampek lub też sterować mocą oświetlenia.

Toaleta

W dziedzinie toalety również coraz częściej stawia się na automatyzm. Wzorem miejsc publicznych możemy zdecydować się na automatycznie spłukiwane muszle klozetowe czy też bidety. Dzięki temu zyskujemy sporo na komforcie. Istotne jest tutaj jednak odpowiednie ustawienie spłukiwanej wody, gdyż zbyt duże jej ilości mogą znacząco zwiększyć nasze rachunki. Dla wielu turystów w Japonii łazienka, a zwłaszcza toaleta, to niezwykle ciekawy widok. Stosowane w sedesach rozwiązania sprawiają, że można się całkiem pogubić lub śmiać. Z pewnością takie modele niedługo zawitać mogą także i na naszym rynku. Już teraz dostępne są automatyczne toalety, które wyposażone są w podgrzewaną deskę, zdalne sterowanie, podświetlenie, różnego typu systemy mycia, odtwarzacz muzyczny, a nawet nawiew ciepłego powietrza na stopy. Nawet jeśli nie myślimy o takiej zautomatyzowanej łazience, to postawmy przynajmniej na jedno rozwiązanie, czyli wolno opadającą deskę. Dzięki temu będzie to dla nas bardziej higieniczne, ciche, a także bezpieczne dla małych dzieci, które nie będą musiały się obawiać przytrzaśniętych palców.

Relaks w łazience

Zazwyczaj w łazience relaks kojarzy nam się z klimatycznym oświetleniem oraz gorącą kąpielą. Możemy to jednak trochę unowocześnić. W sprzedaży od pewnego czasu znajdują się specjalne głośniki bezprzewodowe, które są w dodatku wodoodporne. Dzięki nim można bez obaw słuchać muzyki podczas kąpieli lub śpiewać pod prysznicem. Wystarczy jedynie sparować urządzenie ze swym telefonem, tabletem lub laptopem i cieszyć się ulubioną muzyką. W większych łazienkach w stylu amerykańskim pojawiają się także odporne na działanie wilgoci telewizory. Poprzez to leżąc w wannie, można jednocześnie oglądać TV, ulubiony film lub serial. Nie zapominajmy na koniec także o nowoczesnych wannach z hydromasażem lub jacuzzi. Cena tych produktów sukcesywnie obniża się, dzięki czemu coraz więcej z nas stać na ich kupno. W dodatku produkowane są małe modele, które zmieszczą się w niewielkich łazienkach.

Baterie prysznicowe

polecane
niedostępny
  • Producent: Hansgrohe 
  • Kolor: chrom 
polecane
niedostępny
  • Producent: Hansa 
  • Kolor: -
zobacz również
od 239 zł
  • Producent: Deante 
  • Kolor: chrom 

Może Ci się także spodobać...