Drewniana wanna – powrót do przeszłości

Jeśli oglądamy filmy lub programy historyczne, to możemy zauważyć, że jeszcze w XIX wieku w wielu miejscach królowały drewniane wanny. Dopiero rozwój technologii sprawił, że ich miejsce zajęły wersje żeliwne, akrylowe. Ostatnimi czasy zapanowała jednak moda na styl retro, dlatego też niejedna drewniana wanna znalazła swe zastosowanie we współczesnej łazience.

Drewniana wanna wczoraj i dziś

W dawnych czasach, kiedy drewno było podstawowym budulcem, takie wanny stanowiły codzienny widok zarówno w biednych, jak i bogatych domach. Dziś są one produktem ekskluzywnym, albowiem ich wykonanie zajmuje często sporo czasu, co przekłada się na wyższe ceny. Taki model z drewna stanowić może dla wielu z nas świetny pomysł na wymarzone wnętrze. Niezwykle dobrze komponuje się ona zarówno z nowoczesnym wnętrzem i minimalizmem, jak również z wystrojem klasycznym. Samo drewno w przeciwieństwie do metalu lub tworzyw sztucznych emanuje ciepłem, a przy tym jest równie trwałe. Często proponowane nam drewniane wanny stanowią prawdziwe dzieła sztuki.

Wielu osobom może się wydawać, że ze względu na częstą styczność z wilgocią będzie ona podatna na uszkodzenia, działanie pleśni i grzybów. Na całe szczęście jest ona odpowiednio impregnowana, dzięki czemu nie są jej straszne takie warunki. Obok tego, że wprowadza ona więcej ciepła do wnętrza, to również o wiele słabiej przewodzi samo ciepło. Dzięki temu w porównaniu do swych akrylowych i metalowych odpowiedników znacznie dłużej utrzymywać będzie gorącą wodę – koniec więc z częstymi dolewkami wody!

Samo drewno jako ekologiczny i naturalny materiał polecane jest alergikom. Wpłynie ono korzystnie na warunki higieniczne panujące w łazience. Z reguły do produkcji wanien wykorzystywane jest drewno z drzew liściastych lub z egzotycznych dla nas miejsc. Możemy zetknąć się z modelami z klonu, dębu, jesionu, mahoniu. Takie lite drewno zostaje nasycone żywicą oraz pokryte specjalną warstwą wodoodpornego lakieru. Dzięki temu jest ono tak odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Warto przy tym zauważyć, że każde drewno odznacza się innym ułożeniem słojów. W wyniku tego wybierana przez nas drewniana wanna będzie unikalna. Z pewnością nie jest to coś, co powstaje w systemie fabrycznym, lecz jest dziełem małych pracowni. Bardzo często bez trudu zamówimy wanny na specjalne życzenie – z określonymi wymiarami i gatunkiem drewna.  Mamy okazję zamawiać wanny okrągłe, owalne, kwadratowe, o różnej wysokości.

Jak zadbać o wannę drewnianą?

Nie można oczywiście zapominać o czyszczeniu i konserwacji wanny, gdyż – jak każda inna rzecz mająca kontakt z wodą oraz środkami czystości – może z czasem zmieniać swój wygląd. Producenci zalecają jej konserwację przynajmniej dwa razy do roku. Specjalne środki do ich czyszczenia i konserwacji są o wiele droższe, w przypadku jednak takich modeli trzeba liczyć się z większymi wydatkami. Warto również kontrolować poziom wilgoci w łazience. Nie może być zbyt wysoki czy też za niski, gdyż wpływa to na strukturę drewna.

Nie da się ukryć, że drewniana wanna w naszej łazience będzie czymś, co kompletnie zmieni jej oblicze. Będziemy mogli cieszyć się czymś w stylu retro, a przy tym zyskamy sporo na komforcie każdej kąpieli. Stawanie na takie wanny wiąże się także ze względami ekologicznymi.

 

Może Ci się także spodobać...