Domowe sauny – na co warto postawić?

W krajach skandynawskich niezwykle dużym powodzeniem cieszą się domowe sauny. W wielu przypadkach znajdują się one w domu, jak i mogą stanowić osobny budynek. W tych państwach jest to coś oczywistego, z czego mieszkańcy korzystają nawet kilka razy w tygodniu. U nas również można bez trudu wybudować saunę w domu lub jako osobny obiekt. Wiąże się to jednak ze sporym nakładem czasowym i pieniężnym. Na całe szczęście kilku producentów na rynku oferuje nam domowe sauny do gotowego użytku.

Dlaczego warto kupić saunę?

Sauna stanowi niezwykle chętnie stosowany zabieg w odnowie biologicznej. Kąpiel w bardzo ciepłym powietrzu o niewielkiej wilgotności ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Zabieg polegający na ogrzewaniu oraz gwałtownym ochładzaniu ciała stosowany jest już od setek lat. Pobyt w takim pomieszczeniu jest w stanie obciążyć mechanizmy odpowiedzialne za termoregulację człowieka. Przeprowadzone badania wykazały, że wysoka temperatura o przeszło 11 procent jest w stanie zwiększyć naszą przemianę materii.

Nasz pobyt w saunie to wzrost temperatury ciała nawet do 39, a skóry do 42 stopni Celsjusza. Jednocześnie zwiększa się częstotliwość oddechu, pojemność minutowa płuc. W taki oto sposób pozbywamy się więcej dwutlenku węgla z organizmu, a ciało staje się bardziej dotlenione. Warto przy tym wspomnieć, że pobyt w saunie w znacznym stopniu zmniejsza napięcie mięśni. W czasie naszego pobytu w saunie dochodzi do rozszerzenia obwodowych naczyń krwionośnych. W wyniku tego dochodzi do zwiększenia się liczby czerwonych ciałek krwi. Przy jednoczesnej zwiększonej ilości ruchów serca, do mięśni dostarczana jest większa ilość substancji odżywczych oraz tlenu.

Wiele osób może traktować wizyty w saunie jako idealny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Choć myślimy o utracie samej masy ciała, to jednak przede wszystkim mniejsza waga po saunie związana jest z utratą płynów wewnątrzustrojowych. Przyjmuje się, że przy wzmożonej potliwości w ciągu jednej sesji w saunie można stracić od 400 do 800 mililitrów wody z organizmu. W niektórych przypadkach są to nawet i 2 litry.

Pod wpływem podwyższonej temperatury w naszym organizmie wydziela się także hormon szczęścia – serotonina. Szczególnie w związku z tym polecana jest na zły humor oraz podczas jesiennych i zimowych dni, gdy często pochmurna pogoda nie daje nam powodów do radości. Na koniec warto tajże pamiętać, że sauna pomoże nam walce z infekcjami i przeziębieniami, a także przyczyni się do poprawy jakości i wyglądu skóry.

Skoro już poznaliśmy najważniejsze zalety korzystania z sauny, czas przejść do najciekawszych modeli gotowych do zakupu.

Sauna Sanotechnik CARMEN 60615 120 x 120cm

Jest to ceniona sauna przeznaczona do użytku przez maksymalnie dwie osoby. Mamy tutaj do czynienia z modelem typu infrared, czyli na podczerwień, niskotemperaturowym. Proces pracy sauny odbywa się bez pary i z niską temperaturą powietrza (40-65°C). Jest to model, który może być montowany w salonie, łazience, garażu lub innym dogodnym miejscu. Posiada ona wymiar 120x120x190cm. Wyposażona została w 4 ceramiczne promienniki podczerwieni. Jej moc to1600 W / 230 V. wykorzystano w tym modelu drzwi i okna ze szkła bezpiecznego, kolorowe oświetlenie, radio ze złączem USB, oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne. Głównym materiałem budowy jest drewno: jodła kanadyjska. Model ten można obecnie zakupić za niecałe 5 tysięcy złotych.

Sanotechnik RELAX D60700 100 x 100 cm

Ta sama firma w swej ofercie posiada model, który na pierwszy rzut oka może się kojarzyć z kabiną prysznicową. Jest to mniejszy egzemplarz przeznaczony dla jednej osoby, który jednak posiada lepsze wyposażenie. Zaopatrzony został w 4 szklane promienniki podczerwieni, drzwi i ścianki ze szkła bezpiecznego, przyciemnianego, kolorowe oświetlenie. Jego moc wynosi1600 W / 230 V. Zdecydowano się tutaj także na radio ze złączem USB do odtwarzacza CD i MP3, wbudowany głośnik, oświetlenie wewnętrzne, elektroniczny panel sterowania, wentylator, a także ergonomiczne siedzisko. Także i w tym wypadku głównym materiałem jest jodła kanadyjska.

Sauna na podczerwień z koloroterapią DH4 GH White

W podobnej cenie, czyli za nieco ponad 6 tysięcy złotych dostępna jest ta oto sauna. To o wiele większy model, który przeznaczony jest dwa 3-4 osób. Jej wymiary to 175 x 135 x 190 cm. To także sauna typu infrared bez pary i z niską temperaturą powietrza (do 60°C). Jest to wysokiej klasy kabina z drewna jodły kanadyjskiej, która bez trudu może zostać zamontowana w łazience, sypialni, salonie, a także innym dowolnym pomieszczeniu.

Model ten wyposażony jest w automatyczny wyłącznik, który nie pozwala na przypadkowe pozostawienie uruchomionej sauny. Jej moc to aż 2560 W. Na wyposażeniu otrzymujemy tutaj między innymi radio multimedialne z USB/AUX/SD/BT z pilotem, dwa stereofoniczne głośniki zamocowane w suficie sauny 2 panele sterujące: zewnętrzny i wewnętrzny. O komfort i zdrowie dba tutaj także jonizator powietrza, który usuwa bakterie wywołujące nieprzyjemny zapach oraz odświeżaj powietrze. Zastosowana została tutaj koloroterapia z pilotem, która umożliwia ustawienie relaksacyjnej częstotliwości kolorowych świateł. Zarówno drzwi i szyby wykonane zostały z hartowanego szkła.

Sauna fińska z piecem E3C

Model ten przeznaczony jest dla trzech osób. Jego wymiary to 150 x 150 x 200 cm. Jako źródło ciepła zastosowano wydajny piec elektryczny 380 V (siła) o mocy 8000 W. Oferuje on temperaturę pracy 60 – 90 °C. Urządzenie nagrzewa się około 30 minut. Na wyposażeniu otrzymujemy drzwi i okna z hartowanego szkła, oświetlenie wewnętrzne, piec i kamienie, ceber z chochlą na wodę do zraszania kamieni, higrometr do pomiaru wilgotności oraz klepsydrę do odmierzania czasu seansu w saunie. Wykorzystano tutaj jako materiał jodłę kanadyjską.

Hecht infrasauna ESSENTIAL

Sauna na podczerwień Hecht ESSENTIAL to profesjonalne urządzenie, które pozwoli na domowy relaks po ciężkim dniu. Same właściwości sauny można połączyć z regeneracyjnymi właściwościami koloroterapii. Dwuosobowa sauna marki posiada prosty i intuicyjny panel sterowania elektronicznego, specjalne lampy LED do koloroterapii, wewnętrzne oświetlenie. Wyposażona jest przy tym w jonizator, który oczyszcza powietrze i wprowadza zdrowszą atmosferę. Kolejnym udogodnieniem jest tutaj zintegrowany odtwarzacz MP3. Model ten posiada 5 promienników ceramicznych o łącznej mocy 1700 W. Jego wymiary to 190 x 120 x 115 cm.

Sauna infrared z koloroterapią GS GH

Tym razem prezentujemy całkiem spory model o wymiarach 180 x 160 x 210 cm. Przeznaczony jest dla 4 osób. Wykorzystano w nim aż 9 promienników: kwarcowe – 8 x 350 W, węglowe – 1 x 180 W, co daje łącznie 2980 W. Zakres temperatur to 20°C – 60°C, a czas nagrzewania to około 20 minut. Na wyposażeniu znajdziemy tutaj między innymi radio multimedialne z USB/AUX/SD/BT z pilot oraz dwa stereofoniczne głośniki zamocowane w suficie saun. O komfort i relaks dba tu także jonizator powietrza oczyszczający i odświeżający powietrze, koloroterapia z pilotem, oświetlenie wewnętrzne LED.

V-Garden infrasauna DeLUXE 4440 CB/CR narożna

V-Garden infrasauna DeLUXE 4440 CB/CR to kolejny ciekawy obiekt w naszym zestawieniu. Z pewnością zapewni ona doskonały wypoczynek oraz regenerację po długim dniu w pracy. Posiada przy tym klasyczny wygląd, gdzie poprzez wykorzystanie jodły kanadyjskiej może znaleźć swe miejsce praktycznie w każdej łazience, salonie, sypialni lub winnym pomieszczeniu. Jest ona przeznaczona maksymalnie dla 4 osób.

Dla łatwości obsługi zainstalowano tutaj zewnętrzne i wewnętrzne panele sterowania cyfrowego. Z kolei wewnętrzne oświetlenie ułatwia poruszanie się po urządzeniu. Również i ta sauna wyposażona została w jonizator, który świetnie wpływa na samopoczucie w długie, jesienne dni. Dla rozryci zainstalowano tutaj zintegrowane radio MP3 / AM / FM z jednoczesną możliwością podłączenia urządzeń pod USB, Bluetooth oraz kart SD.

O większy komfort dba tutaj ogrzewanie podłogowe, wentylacja w dachu. Moc tego urządzenia to 2100 W + 335 W (ogrzewanie podłogowe). Wymiary z kolei to 190 x 150 x 65 x 120 cm. Zastosowano tutaj 7 promienników ceramicznych i węglowych.

Sauna infrared F5 + koloroterapia

Jest to największa w naszym zestawieniu sauna, która przeznaczona jest dla aż 5 osób. Z zewnętrza wygląda jak mały domek lub ogrodowa altanka, dlatego najlepiej, jeśli znajdzie się poza budynkiem – trudno będzie znaleźć dla niej miejsce w łazience. Posiada wymiary 185 x 185 x 240 cm, a jej moc to 2700 W. Składa się na to 9 ceramicznych promienników podczerwieni. Oferuje temperaturę pracy 20°C – 60°C, a jej czas nagrzewania to ok. 20 min. pochodzi z tej samej serii, co kilka wymienionych przez nas wcześniej modeli, dlatego również posiada jonizator, dwa głośniki, uniwersalne radio z MP3, panel sterujący czy też panel świetlny LED do koloroterapii. O jej trwałość dbają szyby z hartowanego szkła.

Sauna fińska model ATV-1S

Na sam koniec zupełnie inna sauna niż opisywane do tej pory. Temu egzemplarzowi jest najbliżej do tradycyjnych modeli ze Skandynawii. Z racji jej sporych wymiarów oraz budowy powinna być umieszczona wewnątrz ogrodu, sporej piwnicy, poddasza. Posiada wymiary: 205 x 230 x 220 cm.

Zbudowana została na bazie sosny kanadyjskiej. Wykorzystano w niej także szkło izolacyjne o grubości 8 mm. W środku umieszczona została ławka z oparciami, klepsydra, oświetlenie, drewniana miska i chochla. Model ten zasilamy jest elektrycznym piecem Harvia o mocy 6 kW.

Jest to sauna, która przypomina wielką beczkę opartą bokiem na dwóch podnóżach. Dzięki temu prezentuje się niezwykle stylowo oraz oryginalnie. Z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom tradycyjnych rozwiązań.

Zaprezentowaliśmy tutaj kilka ciekawych modeli saun na podczerwień lub zasilanych piecami elektrycznymi. To świetny sposób na stworzenie w ciągu kilku godzin od dostawy gotowej do pracy sauny. Warto jednak wiedzieć, że zakup któregokolwiek modelu wiązać się będzie z wydatkiem przynajmniej 4 tysięcy złotych. Mimo wszystko warto w taki oto sposób zadbać o swe zdrowie, wygląd oraz samopoczucie i to wszystko w domowych warunkach.

Może Ci się także spodobać...