Czym charakteryzuje się współczesna łazienka?

Współczesne rozwiązania w łazienkach to trudny orzech do zgryzienia. Widząc niektóre kompozycje, siłą rzeczy uśmiechamy się, chcąc mieszkać podobnie. Nowoczesne metody pozwalają na więcej, a mimo to sprzyjają absolutnemu minimalizmowi. Przynajmniej z pozoru. Możemy schować większą część okablowania i rurek, nawet szafki znajdą się w ścianach. Czy jest jakiś przepis lub złoty środek na to, by łazienka była miejscem komfortowym, które idealnie się prezentuje? Niełatwo stwierdzić, na pewno jednak można sobie pomóc poprzez kilka innowacyjnych rozwiązań. Jakich dokładnie?

Oświetlenie

Współczesna łazienka to przede wszystkim gra świateł. Powinny one zresztą idealnie współgrać z powierzchnią czy lustrami. W tych pomieszczeniach używa się zwykle dwóch rozwiązań. Pierwsze z nich to listwy ukryte we wnękach, za szafkami czy nawet pod wanną. Kolejne to natomiast wiszące dzbany oraz nagie żarówki (na zdjęciach poniżej). Dają one wystarczające światło i wprowadzają doskonały klimat do pomieszczenia. Czy potrzeba tu czegoś więcej? Absolutnie nie!

Ciemny nie oznacza ponury

Ściany i podłogi bardzo często rozjaśniamy. Z takiego motywu korzystają osoby, które nie mogą liczyć na światło słoneczne. Nie trzeba przy tym się ograniczać. Dlatego też podrzucamy konkretne pomysły na to, jak mogą wyglądać pomieszczenia, przy których użyto dla przykładu grafitowych płytek czy szarego kamienia. Taka kompozycja sama w sobie będzie niezwykle wyrazista. Dodatkowo tworzy kolejne możliwości – dopasujemy do tego idealnie biały sufit czy dodatki. Tu nie ma miejsca na zachowawczość. Ciemny wcale nie oznacza ponury; realizacja i wykończenia pomogą w osiągnięciu efektu ekspresywnego i zjawiskowego.

Wanna czy prysznic

Jeżeli mamy na to miejsce, najlepiej pokusić się o oba rozwiązania. We współczesnych projektach napotkamy dwie kluczowe koncepcje. Obie z nich polecamy. Pierwszą z nich jest wanna wolnostojąca, drugą natomiast – prysznic zabudowany. Pierwszy element wygląda olśniewająco, wyróżnia się też bielą (choć nie tylko takie modele znajdziecie), drugi z kolei można spersonalizować według potrzeb (kilka przykładów poniżej). Można go zabudować drewnem lub przedstawić tak, jakby zgrywał się z całym pomieszczeniem. Wyjątkowe doznania gwarantowane!

Ogrzewanie pomieszczenia

Tu również zasugerujemy dwa wyjścia. Pierwszym z nich są grzejniki nieszablonowe, o kształcie odbiegającym od klasycznych „żeberek”. Wprowadzają element współczesności, jednocześnie nie psując realizowanej koncepcji. Inny pomysł, szeroko już przez nas opisywany na łamach Królestwa Łazienek, to podgrzewanie podłogowe. Szybko się zwraca, daje świetne rezultaty i pozwala zaoszczędzić niemało miejsca. Doceni to każdy, również osoba, która nie może sobie pozwolić na zbyt duże marnotrawstwo przestrzeni.

Wykorzystywany sprzęt i urządzenia

Chodzi nam tu przede wszystkim o toalety, bidety oraz umywalki. To wyposażenie każdej łazienki i warto zaplanować kupno modelu, który się nam podoba, już na samym początku. Im szybciej dopasujemy się do aranżacji, tym więcej na tym zyskamy.

 • Bidety: Użytkuje się je coraz częściej, chociaż naturalnie sprawdzą się wyłącznie tam, gdzie jest na nie odpowiednio dużo miejsca. W Polsce nie jest regułą, by je wykorzystywać. Świetnie sprawdzają się modele Villeroy&Boch, Flo, Tesi czy bardziej kosztowne, jak Artceram, Scarabeo i Hatria Fusion. Pamiętajcie przy tym, by zawsze je komponować z toaletą, gdyż są to elementy sobie bliskie.
 • Miski i kompakty WC: Coraz częściej rezygnuje się z wersji stojących. Nie każdy to popiera, ale jest to praktyczne (łatwiej wysprzątać powierzchnię pod), a przy okazji bardzo ładnie się komponuje z zabudowaną ścianą. Tu również napotkacie na producenta Villeroy&Boch, a także Catalano oraz Roca. Nie mówiąc już o najbardziej popularnych w Polsce: Cersanicie czy Duravicie,
 • Umywalki: Łazienka gościnna może zostać wyposażona w wersje minimalistyczne, które produkuje dla przykładu Kerasan i Roca. Do łazienki głównej nadadzą się bardziej pojemne modele, które wystarczą dla dwojga dorosłych ludzi. W zależności od kompozycji mogą to być elementy np. białe, które idealnie współgrają ze wspomnianym przez nas grafitem czy nawet czernią. Zachowanie jednolitych barw nie będzie przy tym błędem.

Zieleń i elementy dodatkowe

W nowoczesnym domu panuje minimalizm. Nie każdemu się to podoba właśnie ze względu na utratę tzw. duszy. Nie ma przy tym zbyt wiele zieleni, obrazów na ścianach czy rodzinnych pamiątek. Nie musicie jednak iść zgodnie z takim nurtem, bądźcie odważni. Rośliny pięknie skomponują się z wykorzystanym drewnem, ale w swojej aranżacji możecie wypróbować również donice stojące przy kabinie prysznicowej, co podkreśli naturalny zamysł projektu.

Łazienki współczesne nie muszą być puste i nudne, ale spoglądajmy na nie głównie z poziomu funkcjonalności i relaksu. Przyda się taboret, dodatkowa półeczka na książkę i lampkę wina oraz sporo szufladek na drobiazgi, chemię czy płyny, z których musimy korzystać na co dzień. Przyszłość to nie tylko ekskluzywny wygląd, to też oszczędność czasu i przyjemność obcowania ze stworzonym pomysłem.

Bidety

polecane
niedostępny
 • Producent: KOŁO 
polecane
niedostępny
 • Producent: Hatria 
polecane
niedostępny
 • Producent: Hatria 
polecane
od 559 zł
 • Producent: ROCA 

Umywalki

polecane
niedostępny
 • Producent: Art Ceram 
 • Szerokość: 70 cm
 • Długość: 50 cm
polecane
niedostępny
 • Producent: Scarabeo 
 • Szerokość: 46 cm
 • Długość: 46 cm
polecane
niedostępny
 • Producent: Globo 
 • Szerokość: -
 • Długość: 51 cm
polecane
niedostępny
 • Producent: Hatria 
 • Szerokość: 50 cm
 • Długość: 50 cm

Może Ci się także spodobać...