Częste błędy podczas urządzania łazienki

Urządzenie łazienki to wcale nie taka prosta sprawa. Musimy pod uwagę wziąć całkiem sporo czynników. Na naszej głowie jest nie tylko kolorystyka, lecz także wyposażenie, wentylacja, system wodno-kanalizacyjny, elektryka, oświetlenie. W takim momencie często zdarza nam się o czymś zapomnieć lub też dokonujemy nieprawidłowych decyzji, które mają potem przełożenie na estetykę lub funkcjonalność wnętrza. Warto wobec tego poznać, jakie są częste błędy podczas urządzania łazienki.

Zapominamy lub ignorujemy wentylację

Zdarza nam się zapomnieć, że wentylacja odgrywa niezwykle istotną rolę w łazience. To właśnie prawidłowy przepływ powietrza decyduje o tym, iż dochodzi do mniejszego skraplania się pary wodnej. Jeśli wentylacja szwankuje, to w ostateczności przyczyni się do powstawania większej wilgoci w pomieszczeniu, a co za tym idzie – także pleśni i grzybów. Ma to wpływ na estetykę oraz nasze zdrowie. Jednym z częstych błędów jest zasłanianie lub zabudowywanie kratki wentylacyjnej. Brak takiego przewiewu ma także spory wpływ na bezpieczeństwo, jeśli posiadamy w łazience piecyk gazowy. Wiadomym jest, że taka kratka często psuje estetykę pomieszczenia, lecz nie można przekładać stylu nad bezpieczeństwo. Podobnym błędem jest brak przeglądu mechanicznej wentylacji. Przy zatkaniu będzie ona zupełnie niepotrzebna.

Innym błędem wpływającym na funkcjonalność systemu wentylacyjnego są zabudowane drzwi. W drzwiach wejściowych często brakuje odpowiednich otworów wentylacyjnych lub podcięcia. Uwagę na to mogą nam zwrócić fachowcy lub kominiarze podczas przeglądu wentylacji w domu i mieszkaniu.

Przepych w łazience

Wiele osób zapomina o tym, że łazienka ma być przede wszystkim funkcjonalna. W przeciwieństwie do salonu nie musi być ona wizytówką naszego miejsca zamieszkania. Wiadomym jest, że powinna być schludna i urządzona w dobrym guście. Z drugiej jednak strony przesada prowadzi do bałaganu. Dlatego też za dużo zbędnych elementów dekoracyjnych, półek, mebli może nie tylko wprowadzać chaos, ale też zabierze nam przestrzeń niezbędną do innych celów.

Złe oświetlenie

Łazienka jest specyficznym miejscem, w którym nie mamy za dużo przestrzeni, a przy tym panują w niej określone warunki. W mieście często w mieszkaniach nie mamy nawet dostępu do okna, przez co jesteśmy zdani jedynie na sztuczne oświetlenie. I tutaj pojawiają się częste błędy. Zbyt duża lub zbyt mała moc światła powodują, że po krótkim czasie nasze oczy mogą się o wiele bardziej męczyć, a także wiele osób z tego powodu narzeka na bóle głowy. Niektórzy stawiają na designerskie lampy lub kinkiety, które niestety oprócz funkcji dekoracyjnych nie spełniają głównego zadania. Według przyjętych norm do łazienki o powierzchni 6 m² potrzebna nam będzie żarówka o mocy 75 W. Z kolei w łazience o powierzchni do 10 m² musi to być większa moc, lecz podzielona na kilka źródeł, jak choćby 3-4 oprawy z żarówkami 50 W.

Lustro łazienkowe

Z oświetleniem związane jest także lustro, lecz do tego wrócimy za chwilę. Niektóre osoby uważają, że lustro jest zbędne w takim pomieszczeniu. Jest to ogromny błąd. Przede wszystkim taki produkt pozwala nam na codzienne funkcje higieniczne, golenie się, makijaż. Ponadto obszerniejsze zwierciadło może optycznie powiększać pomieszczenie. Aby w pełni korzystać z lustra, należy je właściwie doświetlić. Niektórzy zapominają o tym lub robią to nieumiejętnie. Dużym błędem jest choćby jeden kinkiet lub inne źródło światła skierowane w dół. Na naszej twarzy pojawią się przez  to cienie, co przeszkadza w wielu czynnościach. Oświetlenie lutra musi być równomierne oraz liniowe, dlatego też lampy powinny znaleźć się po obu stronach.

Kabina prysznicowa w małej łazience

W małych łazienkach często z powodu niewystarczających wymiarów nie możemy pozwolić sobie na wannę. Wiele osób w takim wypadku decyduje się na kabinę prysznicową. Jest to tylko po części dobre wyjście. Kabina sama w sobie zajmować będzie sporo miejsca, co ograniczy nasze dalsze możliwości. Dlatego zamiast niej warto wybrać otwarty prysznic. Dzięki niemu zaoszczędzimy trochę miejsca, a także sprawimy, że nasza łazienka uzyska inny design, a także więcej luksusu.

Niestety i w tym zakresie dochodzi do sporych błędów. Prysznic bez brodzika z odpowiednim wpustem w posadzce daje nam łatwość w utrzymaniu czystości, a także sporą wygodę korzystania. W tym zakresie jednak sporym błędem jest nieodpowiednie przygotowanie podłoża. Przez to źle uformowane spadki na posadzce mogą powodować zalewanie naszej łazienki lub nawet sąsiada. W takim wypadku można pomyśleć nawet nad minimalnym wgłębieniem, zabudowaniem 1-2 cm lub też zasłoną prysznicową sięgającą podłogi.

Przechowywanie brudów, środków czystości

Nawet elegancka i idealnie urządzona łazienka zostanie zmarnowana, jeśli nie pomyśleliśmy o przestrzeni na brudną odzież czy też środki czystości. Wystarczy sobie tylko wyobrazić eleganckie wnętrze, na środku którego znajduje się wiadro z mopem – od razu traci swój urok. Jeśli nie zaplanujemy odpowiedniego miejsca do przechowywania takich akcesoriów, utracimy pierwotny efekt stylistyczny w pomieszczeniu. Dlatego też warto stawiać na funkcjonalne półki, szafki, w których schowamy kosmetyki i środki czystości. Do odzieży przyda się oczywiście kosz na pranie – plastikowy, materiałowy lub wiklinowy. Mopa najlepiej w ogóle nie trzymać w łazience!

Pomniejszamy sobie przestrzeń

Czasem to nie nieodpowiednie rozmieszczenie wanny, miski WC czy kabiny prysznicowej powoduje, iż łazienka wydaje się niewielka. W wielu przypadkach to kolorystyka ma wpływ na taki efekt. Decydujemy się nie raz na ściany lub płytki w ciemnych kolorach. Są one dobrym rozwiązaniem do dużych powierzchni, jednak w łazienkach praktycznie nie zdają egzaminu. Ciemny kolor z małą przestrzenią – absolutnie się tego wystrzegajmy! W tym zakresie warto również pomyśleć nad wspomnianym wcześniej lustrem, które również ma wpływ na powiększanie zamkniętych przestrzeni.

Inne błędy?

Oczywiście to nie wszystkie błędy, jakie popełniamy podczas urządzania łazienki. Do często wykonywanych zaliczyć możemy zapominanie o bezpieczeństwie – maty antypoślizgowe, uchwyty, widoczne odprowadzenia, jak choćby nieosłonięty syfon umywalki, odprowadzenia ściekowe, rury czy też złe wymierzenia, odległości między poszczególnymi elementami sanitarnymi.

Zasłony prysznicowe

polecane
niedostępny
  • Producent: La Redoute Interieurs 
polecane
niedostępny
  • Producent: Ferm Living 
polecane
niedostępny
  • Producent: Ferm Living 
polecane
niedostępny
  • Producent: Bisk® 

Lustra do przedpokoju

polecane
niedostępny
polecane
niedostępny
polecane
niedostępny
polecane
niedostępny

Kosze na pranie

polecane
od 65 19
  • Producent: Meliconi 
polecane
od 75 52
  • Producent: CURVER 
polecane
niedostępny
  • Producent: MAMO-TATO 
polecane
od 99 zł
  • Producent: SEPIO 

Może Ci się także spodobać...