Bezpieczna łazienka – co warto w niej zmienić?

Łazienka jest miejscem, w którym według statystyk dochodzi do całkiem sporej liczby wypadków. Tyczy się to przede wszystkim dzieci i osób starszych. Różnorodne czynniki wpływać mogą na zmniejszenie bezpieczeństwa czy też gorszy komfort. Jak zatem powinna wyglądać bezpieczna łazienka?

Dlaczego jest niebezpieczna?

Gorąca woda, śliska powierzchnia czy chwila nieuwagi sprawiają, że bardzo łatwo o wypadek. Osoby starsze są przede wszystkim ograniczone ruchowo, przez co o wiele trudniej kontrolować im ewentualne poślizgnięcia lub upadki. Dzieci z kolei potrafią wejść w każde możliwe miejsce, a zabawy z wodą mogą skończyć się oparzeniem lub zalaniem całej łazienki. Nic dziwnego, że to właśnie w tym pomieszczeniu dochodzi do największej liczby nieprzyjemnych sytuacji. Tym bardziej, że zwykle nie mamy do niego dostępu, kiedy w środku znajduje się inna osoba. Dlatego też niezwykle istotne jest zastosowanie kilku prostych, lecz skutecznych rozwiązań, które podniosą poziom bezpieczeństwa.

Uwaga na oparzenia

Wśród zarówno osób starszych, jak i dzieci często może dochodzić do oparzeń. Korzystanie z wody z bojlera, piecyka gazowego lub sieci miejskiej sprawia, że nie mamy do końca kontroli nad jej ciepłem. Według rozporządzenia prawnego woda z kranu nie powinna mieć temperatury wyższej niż 60 stopni Celsjusza. Niestety często bywa ona podwyższona, więc nietrudno wtedy o oparzenia. Dlatego warto zabezpieczyć siebie i innych domowników przed mniejszymi lub poważniejszymi konsekwencjami. Idealnie ku temu służy bateria z termostatem. Utrzymuje ona temperaturę wody na stałym poziomie, dzięki czemu nie musimy obawiać się ryzyka poparzenia. Taka bateria powinna być przede wszystkim montowana w panelach prysznicowych, gdzie niezwykle łatwo o zbyt wysoką temperaturę. Drugą jej zaletą jest także spora oszczędność na zużywanej wodzie. Zamiast czekać dłuższy czas na ciepły prysznic, otrzymamy go błyskawicznie.

Ochrona przed poślizgami

W komediach często prezentowane jest wyjście spod prysznica lub z wanny zakończone spektakularnym poślizgiem. Niestety w rzeczywistości taka scena skończyć się może poważnym upadkiem, groźnymi naciągnięciami, kontuzjami. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o podłogę. Na rynku znajdziemy panele drewniane, które mogą uchronić nas przed utratą równowagi. Sporym jednak powodzeniem cieszą się płytki łazienkowe z całkiem dobrym parametrem antypoślizgowym. Są one z reguły pokryte specjalnym impregnatem lub żłobieniami. Dzięki temu woda rozlana na podłodze nie stwarza już takiego dużego zagrożenia. Dodatkowym uzupełnieniem bezpiecznej podłogi mogą być dywany łazienkowe lub maty antypoślizgowe. Zyskamy wtedy jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.

Chroń dzieci

Często praktykowane w łazienkach jest chowanie w szafkach różnego typu środków chemicznych. Mogą to być preparaty do dezynfekcji lub udrażniania rur. Czasem słyszy się historie o dzieciach, które podczas zabawy wypiły taki płyn lub spróbowały żrącego proszku. Kończy się to z reguły problemami na całe życie, a nawet znacznie gorzej. Dlatego koniecznie należy korzystać z zawieszanych półek, do których najmłodsi nie będą mieli dostępu. Ewentualnie można wykorzystywać szafki stojące zamykane na kluczyk. Da to większą pewność, że dzieci nie będą narażone na takie niebezpieczeństwa. To samo tyczy się ostrych przedmiotów, jak nożyczki lub maszynki do golenia.

Kabina prysznicowa dla starszej osoby

Spore utrudnienia w codziennej higienie osobistej napotykają przede wszystkim starsze osoby. Nawet w sytuacji, kiedy posiadamy w domu wannę, to świetnym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa. Będzie ona o wiele bardziej bezpieczna i komfortowa dla osób o ograniczonym zakresie ruchowym. Tyczy się to także schorowanych lub niepełnosprawnych. Podczas wyboru kabiny prysznicowej warto jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach. Przede wszystkim nie może posiadać ona wysokiego progu, co pozwoli uniknąć problemu z wchodzeniem i wychodzeniem. Dla osób starszych i niepełnosprawnych idealne jest siedzisko wewnątrz kabiny. Nie tylko wpływa ono na komfort, lecz także eliminuje ryzyko upadku przez stratę równowagi. Jako natrysk najlepiej sprawdzi się deszczownica, która posiada szeroki zasięg strumienia i daje możliwość regulowania kąta spadku wody.

Wanna

Jeśli zdecydujemy się wyłącznie na posiadanie wanny, to ją również warto przystosować wedle względów bezpieczeństwa. Przydaje się ona starszym osobom podczas leczniczych kąpieli, jednak wysokie progi utrudniają do niej wejście osobie o ograniczeniach ruchowych. Warto w związku z tym pomyśleć o wykorzystaniu schodków antypoślizgowych lub montażu specjalnych drzwiczek. Starszym osobom przyda się także siedzisko, które zredukuje konieczność kładzenia się w wannie. Zarówno dla dzieci, jak i dla starszych osób świetnym rozwiązaniem będzie mata antypoślizgowa, którą można położyć na dnie wanny. Obowiązkowo należy pamiętać o słuchawce prysznicowej. Poza tym starszym osobom do wstawiania z wanny przydadzą się uchwyty montowane w ścianę.

Bezpieczna toaleta i umywalka

Korzystanie z toalety to czynność, którą wykonujemy kilka razy dziennie. Dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej wiąże się to zwykle z dodatkowymi problemami. Dlatego rozsądnie jest zawieszenie muszli sedesowej na odpowiedniej wysokości. Polecane jest umieszczenie jej kilka centymetrów wyżej, niż zazwyczaj spotyka się to w zwykłej łazience. Ponadto zamontowana do niej deska powinna być wytrzymała i o dużej masywności. Możemy pomyśleć także o umieszczeniu po bokach specjalnych poręczy, dzięki którym starszej osobie o wiele łatwiej będzie usiąść na desce sedesowej.

Umywalka również powinna być zamontowana na odpowiedniej wysokości, przez co będzie bezpieczna i komfortowa dla każdego domownika. W przypadku mniejszych dzieci dobrze jest pomyśleć o specjalnym stołku lub stopniu, dzięki któremu mogą one bez trudu sięgać do jej krawędzi. Sporym powodzeniem cieszą się baterie bezdotykowe, które są lepszym rozwiązaniem niż klasyczne kurki.

Ciepło w łazience

Łazienki stanowią specyficzne pomieszczenia, w których panuje z reguły większa wilgoć oraz chłód. Dla niektórych osób w okresie jesiennym lub zimowym może to być przyczyną przeziębień. W związku z tym istotne jest stworzenie w łazience odpowiedniego ogrzewania. Sprawdza się tutaj zarówno zwykły grzejnik, kaloryfer, jak i ogrzewanie podłogowe. Szczególnie to ostatnie bardzo dobrze zdaje egzamin w takich wnętrzach, gdyż jednocześnie dba o komfort naszych stóp i o ochronę przed szokiem termicznym.

Jak widać, istnieje kilka prostych i niezawodnych sposobów, dzięki którym bezpieczna łazienka stanie się miejscem, w którym bez obaw możemy spędzać czas każdego dnia. Warto przede wszystkim pomyśleć o dzieciach i starszych, schorowanych osobach.

Siedzenia do kąpieli

polecane
niedostępny
  • Producent: ASTON 
polecane
niedostępny
  • Producent: ASTON 
polecane
od 124 zł
  • Producent: Herdegen 
zobacz również
od 153 zł
  • Producent: EMJAN 

Półki łazienkowe

polecane
od 47 95
  • Producent: AWD INTERIOR 
polecane
niedostępny
  • Producent: Barwapol 
polecane
niedostępny
  • Producent: Barwapol 
zobacz również
od 129 zł
  • Producent: Umbra 

Może Ci się także spodobać...